ggg ggg ggg

Część Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci

27 lutego 2015 r. w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Obchody wspólnie zorganizował samorząd miejski oraz starostwo powiatowe w Ostrowi Maz. Rozpoczęto od złożeniem kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół Publicznych nr 1. Z niezwykłym pietyzmem i powagą w obecności pocztów sztandarowych, młodzieży i mieszkańców obchody zainicjował starosta ostrowski Zbigniew Kamiński oraz burmistrz Ostrowi Maz. Jerzy Bauer. Następnie poczty sztandarowe, uczniowie, harcerze, wojskowi, policjanci, strażacy, rekonstruktorzy historyczni, mieszkańcy miasta i powiatu, przeszli ulicami miasta do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Kazanie wygłosił ks. prałat Jarosław Hrynaszkiewicz. Mówił o Łukaszu Cieplińskim i jego tragicznych losach – w 1951 roku, został zastrzelony skazany na śmierć przez komunistyczne władze. Część oficjalna obchodów odbyła się w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury, gdzie zebrani wzięli udział w sesji naukowej przygotowanej przez Grzegorza Wąsowskiego z fundacji „Pamiętamy” pt. „Jesteśmy stróżami naszych braci. Czy na pewno?” oraz dr Kazimierza Krajewskiego Kierownika Referatu Badań Naukowych Oddziału IPN w Warszawie pt. „Żołnierze Wyklęci Ziemi Ostrowskiej”.

dscf1449

Przed prelekcjami burmistrz Jerzy Bauer przywitał zebranych gości, a wśród nich rodziny „żołnierzy wyklętych”, duchowieństwo, przedstawicieli samorządów, a w szczególności starostę ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego, który był współorganizatorem obchodów, pracowników urzędu i starostwa, przedstawicieli instytucji, dyrektorów szkół i jednostek, prezesów, radnych miejskich i powiatowych, uczniów, harcerzy oraz media relacjonujące wydarzenie.
„Bardzo się cieszę, że te obchody organizujemy wspólnie z powiatem ostrowskim” – powiedział do zebranych burmistrz Jerzy Bauer. Starosta Zbigniew Kamiński zwrócił uwagę, że to pierwsze wspólne obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” powiatu ostrowskiego i miasta Ostrów Mazowiecka.
Bardzo interesujące były zaprezentowane przez prelegentów fakty historyczne. Dr Kazimierz Krajewski opowiedział o polskim podziemiu, które najpierw walczyło przeciw niemieckiej okupacji, by następnie walczyć z okupacją sowiecką. Wśród walczących przytoczył bohaterów z ziemi ostrowskiej i struktury partyzanckie tworzące się na tych terenach. Zaznaczył zebranym, że nie jest błędem stwierdzenie „okupacja sowiecka”, wskazując na represje z jakimi spotykali się żołnierze AK i całe polskie podziemie. To właśnie tych Polaków nazywamy dziś „Żołnierzami Wyklętymi”, których komuniści starali się wymazać z pamięci narodowej. Komuniści dysponowali przeszkolonymi propagandystami i oficerami NKWD, do tego na terenie Polski stacjonowało kilkaset tysięcy żołnierzy armii czerwonej. Prowadzono represje na dużą skalę, a z żołnierzy AK walczących z hitlerowcami starano się zrobić bandytów, mówił Grzegorz Wąsowski. Wskazał, że było to celowe działanie propagandowe w obawie, że na męczeństwie odbuduje się państwo polskie. Dziś chce by o tę pamięć zadbano, upamiętniając bohaterów tamtych czasów m.in. na pomnikach. Zaprezentował dotychczasowe miejsca pamięci, które powstały z inicjatywy stowarzyszenia „Pamiętamy” i zaproponował by kolejne powstało w Ostrowi Mazowieckiej. Grzegorz Wąsowski zaprezentował szkic pomnika i zapewnił, że fundacja ma na niego zabezpieczone środki. Burmistrz Jerzy Bauer nie kryjąc wzruszenia poparł inicjatywę.
Na zakończenie odbył się występ artystyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” przygotowany przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

 

 

 

Uroczystościom towarzyszą:
25 lutego-5 marca Wystawa „Ochotnik do Auschwitz”
– ZS Nr 1, ul. Rubinkowskiego 8
1 marca, godz. 12.00 „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
– MOSiR, ul. Trębickiego 10
1 marca, godz. 17.30 Apel Pamięci Żołnierzy Niezłomnych
– cmentarz parafialny
1-3 marca „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”
– kino Ostrovia, bezpłatne seanse
1 marca, godz. 15.00 – wszyscy chętni
3 marca, godz. 10.00, 12.00 – szkoły
4 marca, godz. 16.30 „Żołnierze Wyklęci – bohaterowie niezłomni”
– GP Nr 1, ul. Partyzantów 39
/oprac. K.W. + UM/

 

Galeria zdjęć

2 553 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Statuetki INVICTUS za postawę moralna, zaangażowanie społeczne, pracę na rzecz ogółu…

27 lutego dobyła się w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Maz. wyjątkowa uroczystość - wręczenie podziękowań i statuetek dla wyjątkowych osób....

Zamknij