ggg ggg ggg

„Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”

Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska ze Strachówki po raz dwunasty zorganizowało imprezę plenerową „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”.

 

1

25 kwietnia 1818 roku z dworu Hilarii i Józefa Sobieskich w Strachówce Ludwika Ździeborska ich wnuczka i Jan Norwid wyruszyli do Sulejowa, aby tam wobec miejscowego proboszcza ks. Jakuba Dosta ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Strachówce, gdzie urodzili się Ludwik i Paulina, starsze rodzeństwo czwartego, polskiego wieszcza Cypriana Norwida. Nawiązując do tamtych historycznych wydarzeń Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska ze Strachówki po raz dwunasty 24 kwietnia 2016 roku zorganizowało imprezę plenerową „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Na Mszę Świętą, rozpoczynającą uroczystości, do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce przybyli goście z gminy i powiatu wołomińskiego. Po Eucharystii w intencji rodziców Cypriana Norwida młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej rozpoczęła rekonstrukcję szlacheckich zwyczajów ślubnych. Zebrani usłyszeli i zobaczyli starania Jana Norwida o rękę panny Ludwiki, przemowy swatów i zaręczyny. Następnie orszak weselny pod przewodem ułanów z I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki wyruszył do Sulejowa. Po drodze korowód trzykrotnie zatrzymywał się przed weselnymi bramkami zrobionymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Jadwisina i Równego. Goście mimo chłodu i przenikliwego wiatru z bryczek i wozów konnych podziwiali zieleń pól, bociany, przydrożne kapliczki i krzyże, ziemię Cypriana Norwida i jego rodziców.
W progach sulejowskiego kościoła p.w. Trójcy Świętej przybyłych powitał proboszcz ks. Józef Rutkowski. Młodzież pokazała uroczystość zaślubin. Rozbrzmiały dźwięki muzyki Fryderyka Chopina i miłosne arie z epoki wieszczów w wykonaniu Barbary Żarnowieckiej, Wiktora Brzuchacza i Łukasza Wrońskiego. Wracając do Strachówki korowód zatrzymał się przy miejscowym cmentarzu. Para młoda w otoczeniu szlachty złożyła kwiaty na grobie księdza Jakuba Dosta, który przez pięćdziesiąt lat od 1790 – 1840 był proboszczem w Sulejowie. Kolejne elementy szlacheckich zaślubin odbyły się w Strachówce. Było przywitanie chlebem i solą Ludwiki i Jana Norwidów przez dziadka Józefa Sobieskiego, miecznika liwskiego i babcię Hilarię. Następnie obrzęd oczepin panny młodej, czyli zdjęcie wianka i założenie czepka, który nosiły mężatki. Biesiada weselna rozpoczęła się pięknym polonezem w wykonaniu młodzieży i występem pań z KGW. Nie zabrakło na niej również ostatniego elementu, weselnego korowaja, który dzisiaj zastąpiony został tortem.
W przygotowaniu tej uroczystości wzięło udział wiele osób i organizacji. Stowarzyszenie serdecznie dziękuje paniom z KGW w Strachówce, Równego, Jadwisina, nauczycielom i pracownikom oraz Radzie Rodziców Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, Stowarzyszeniu „Niesiemy Pomoc, Dajemy Radość z Rozalina, księdzu Mieczysławowi Jerzakowi, Józefowi Rutkowskiemu, pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w organizacji XII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Imprezę współfinansowało Starostwo Powiatu Wołomińskiego i Gmina Strachówka.
/Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska /

2 943 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież roweru

Węgrowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież roweru w Węgrowie. 20 – latek usłyszał zarzuty kradzieży. Grozi mu do 5...

Zamknij