ggg ggg ggg

Współpraca gmin i powiatów położonych wzdłuż rzeki Bug konieczną inicjatywą i rozpoczęciem dyskusji o zmianach mających na celu bezpieczeństwo mieszkańców i rozwój regionu.

10 lutego 2025 r. w Bibliotece Publicznej w Broku z inicjatywy wójta Gminy Małkinia Górna Dariusza Rafalika, we współpracy z burmistrzem Miasta i Gminy Brok Sebastianem Oczkowskim spotkali się przedstawiciele samorządów gminnych i starostw powiatowych położonych przy mazowieckim odcinku rzeki Bug: ostrowskiego, wyszkowskiego wołomińskiego i węgrowskiego. Podczas spotkania przedstawiono, m.in. koncepcję budowy zbiornika retencyjnego w gminie Małkinia Górna oraz dyskutowano na temat ochrony przeciwpowodziowej prowadzonej przez gminy i powiaty oraz o planach na przyszłość.

W spotkaniu, które odbyło się 10 lutego br. w Broku i miało na celu nawiązanie współpracy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców miejscowości i miast położonych wzdłuż rzeki Bug udział wzięli, m.in.: Dariusz Rafalik – wójt Gminy Małkinia Górna, Sebastian Oczkowski – burmistrz Miasta i Gminy Brok, Wiesław Przybylski – wójt Gminy Brańszczyk, Marcin Gręda – zastępca wójta Gminy Sadowne, Bożena Gierej – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Jerzy Ausfeld i pan Andrzej Skłucki – przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Milena Waracka – kierownik Biura Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, Michał Rojek – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, Tomasz Kostrzewa – kierownik Referatu Informatyzacji i Bezpieczeństwa oraz Andrzej Siarna – pełnomocnik ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w Urzędzie Gminy w Dąbrówce, Marek Jeziórski – przedstawiciel Urzędu Gminy w Zabrzu, jak również Ewa Młynarczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku oraz media. W tym pierwszym spotkaniu uczestniczyła również Żaneta Cwalina – Śliwowska posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Magdalena Kielewicz – Kaczyńska kierownik Delegatury Placówki Zamiejscowej w Ostrołęce Urzędu Wojewódzkiego.
Na wstępie spotkania wójt Gminy Małkinia Górna Dariusz Rafalik przedstawił koncepcję budowy zbiornika retencyjnego w Gminie Małkinia Górna, oczekiwane korzyści i zagrożenia. Niewątpliwie zmiany klimatyczne zwiększają ryzyko wystąpienia zjawisk powodzi i suszy, dlatego zbiornik retencyjny, o którego budowę zabiega Wójt Gminy Małkinia Górna, to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań zapewniających ochronę przeciwpowodziową mieszkańców nie tylko gminy Małkinia Górna, ale i innych miejscowości województwa mazowieckiego położonych w biegu rzeki, aż do Zalewu Zegrzyńskiego.

Problem ochrony przeciwpowodziowej miejscowości położonych w dolinie rzeki Bug nie jest nowy. Zdaniem samorządów przyczyny obecnego stanu należy upatrywać, m.in. w braku systematycznego pogłębiania i uregulowania rzeki, co stanowi duże zagrożenie powodziowe dla tysięcy domostw położonych w jej bezpośrednim sąsiedztwie. To problem, który przynajmniej od kilkudziesięciu lat zauważają wszyscy, jednak jak dotąd nie udało się zrealizować inwestycji, która zabezpieczyłaby przeciwpowodziowo miejscowości położone nad rzeką Bug.
W dalszej części spotkania odbyła się szeroko zakrojona dyskusja dotycząca ogólnego stanu na rzece, zagrożeń, jakie niesie brak jej pogłębiania i regulacji dla miejscowości położonych w dolinie rzeki Bug. Przedyskutowano również działania ochrony przeciwpowodziowej prowadzone przez obecne na spotkaniu gminy i powiaty, których przedstawiciele zgodnie podkreślali, że konieczna jest zmiana przepisów związanych z pracami hydrologicznymi na zbiornikach wodnych. Spotkanie to pokazało, że współpraca oraz zaangażowanie wszystkich stron jest niezwykle ważne. Współpraca z innymi samorządami jest kluczowa dla wypracowania jak najlepszych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz wzmocnienia odporności regionu na możliwe wystąpienie zagrożenia powodziowego.
Podczas spotkania głos zabrała posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pani Żaneta Cwalina – Śliwowska, deklarując swoje wsparcie w tej sprawie, a jednocześnie zapraszając przedstawicieli gmin i powiatów obecnych na spotkaniu na najbliższe posiedzenie Komisji Sejmowej dotyczącej ochrony przeciwpowodziowej.

/oprac. KW/

181 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To nowe święto państwowe, uchwalone 9...

Zamknij