ggg ggg ggg

Obchody wybuchu II wojny światowej w gminie Brańszczyk, w 85. rocznicę bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej Wyszków z hitlerowskim najeźdźcą

85 lat temu, 1 września 1939 r. napaścią na Polskę, Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 mln ofiar, wśród nich blisko 6 mln Polaków.

9 września 2024 r. uroczyste obchody 85. rocznicy bitwy pod Wyszkowem grupy operacyjnej „Wyszków” z hitlerowskim najeźdźcą w gminie Brańszczyk rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Wojciecha Nitowskiego z parafii Brańszczyk i ks. proboszcza Dariusza Kotarskiego z parafii Borawe. W kościele parafialnym na Mszy Świętej zgromadziły się poczty sztandarowe ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Brańszczyk, na czele z Chorągwią Wojska Polskiego oraz władze samorządowe na czele z wójtem Wiesławem Przybylskim. Wojskową asystę honorową wystawiał 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficznyw Komorowie z dowódcą na czele płk Leszkiem Iwańcem. W uroczystościach udział wzięli uczniowie klas VI,VII,VIII szkół podstawowych z gminy Brańszczyk wraz z dyrektorami i opiekunami oraz mieszkańcy naszej gminy. Po wspólnej modlitwie za poległych żołnierzy
w obronie Ojczyzny, prowadzeni przez pododdział honorowy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie wszyscy udali się na cmentarz parafialny na dalsze uroczystości przy mogile poległych żołnierzy w 1939 roku. Dla młodzieży to była swoista lekcja historii i kultywowanie pamięci historycznej, o tych którzy oddali własne życie za naszą Ojczyznę. Na cmentarzu odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Dyrektor GCKSiT Dorota Socik odczytała modlitwę wiernych za żołnierzy z grupy operacyjnej Wyszków, a także z samodzielnej grupy operacyjnej „Narew” oraz innych jednostek Wojska Polskiego i osób cywilnych poległych 85. lat temu w okolicach Brańszczyka, nad Bugiem i w leśnych ostępach Puszczy Białej.
Następnie głos zabrał wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski oraz prof. Stanisław Białousz. Na koniec odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalanie zniczy na grobie żołnierzy przez delegacje: wojskowe, samorządowe oraz uczniów z poszczególnych szkół wraz z opiekunami.
Tak liczna obecność uczniów ze wszystkich szkół w gminie Brańszczyk to świadome budowanie kolejnego łańcucha pokoleń, związanego silnymi emocjami wokół wydarzeń i ludzi ówczesnej wojennej rzeczywistości.
Musimy pamiętać o naszych mieszkańcach walczących i poległych w walce z niemieckim okupantem. Poprzez ten akt, mamy wpływ na przekaz, jaki pozostawimy kolejnym polskim pokoleniom, mamy wpływ na brzmienie lekcji historii w polskich szkołach, na kształtowanie patriotycznych postaw młodych Polaków. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę jest naszym obowiązkiem.
Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!!!

/Info UG Brańszczyk/

132 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości o bieżącym funkcjonowaniu partii i problemach z działaniem biur

9 września 2024 r. odbyła się w Wyszkowie konferencja z udziałem parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie PiS w Wyszkowie....

Zamknij