„Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny
i dlatego zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”.
To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. Episkopat Polski zebrany na Jasnej Górze poświęcił
cały naród Najświętszemu Sercu Jezusa i oddał go pod opiekę Maryi Królowej Polski.”
(św. Jan Paweł II)
W niedzielę, 16 sierpnia na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II na polach Bitwy Warszawskiej 1920r. w Radzyminie, odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie 11-metrowej statuy Matki Bożej Łaskawej.
Ubiegłoniedzielne uroczystości rozpoczęły się od Apelu Pamięci Oręża Polskiego na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i prezesa IPN Jarosława Szarka.
Następnie z cmentarza, starą obwodnicą aż do Sanktuarium św. Jana Pawła II wyruszyła procesja różańcowa z obrazem Matki Bożej Łaskawej, w której razem z wiernymi uczestniczył minister Mariusz Błaszczak.
Także dzięki osobistemu zaangażowaniu szefa MON w obchody w Radzyminie, punktualnie o godz. 12:00, tuż przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Świętej nad Sanktuarium św. Jana Pawła II i Miastem Cudu nad Wisłą odbył się przelot paradny eskadry F16 oraz samolotów „Iskra” z zespołu akrobacyjnego (ugrupowanie poprowadził osobiście gen. broni pil. Jan Śliwka), które stworzyły na niebie biało-czerwoną smugę.
Uroczystej Mszy Świętej z poświęceniem pomnika przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński. Eucharystię koncelebrowali: Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Marek Solarczyk oraz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko.
Gospodarzem uroczystości był ks. Krzysztof Ziółkowski – proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II w Radzyminie. Obok wspomnianego już ministra Mariusza Błaszczaka w uroczystej liturgii wzięli udział m.in.: prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, starosta wołomiński Adam Lubiak wraz z wicestarostą Robertem Szydlikiem, członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Paweł Dąbrowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński wraz z wiceburmistrzem Krzysztofem Dobrzynieckim, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Rembelski wraz z wiceprzewodniczącymi: Wiesławem Solarzem i Izabelą Paciorek, radni, członkowie rodziny ks. Ignacego Skorupki, przedstawiciele Polonii oraz wielu gości.
Taką widzieli Ją bolszewicy
Figura Matki Bożej Łaskawej – Zwycięskiej Patronki Warszawy w Radzyminie powstała na podstawie opisu podanego przez bolszewików, którym ukazała się Matka Boża w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 r. W homilii biskup Romuald Kamiński mówił o objawieniach Matki Bożej podczas walk pod Ossowem i Wólką Radzymińską:
– Bolszewicy wyraźnie widzieli Świętą Postać jako żywą osobę. Szczegóły ukazania się Najświętszej Dziewicy znamy także z relacji świadków pośrednich – mieszkańców wsi, do których dotarli oszaleli z grozy bolszewicy, szukający jakiegokolwiek schronienia. Modlitwy, które wypłynęły z milionów polskich serc, otworzyły bramy nieba. Dzięki nim Bogurodzica, wzywana przez naród, który obrał ją swoją Strażniczką, mogła zstąpić i ukazać się.
Pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej podkreślił, że figura Matki Bożej Łaskawej powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób:
– Z potrzeby serc naszych diecezjan i wszystkich, którzy zapragnęli uczcić Matkę Łaskawą, stanęła tutaj w Radzyminie przy wzniesionej co dopiero świątyni i zorganizowanej parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II – statua ze spiżu, ustawiona na wyniosłym cokole, Matka, Królowa, o obliczu zwiastującym wielkie napięcie, ogromną odpowiedzialność i matczyne zatroskanie.
– Dawnymi czasy, przed stu laty, tu był środek bitwy o stolicę. Teraz to miejsce szczególne w naszej diecezji. Będzie dla nas wszystkich miejscem i sposobnością do powierzania wszystkich naszych trosk, boleści i wylania obfitości wdzięczności wobec Boga i Matki naszej. Maryjo, Matko Łaskawa, Tyś wywyższeniem Warszawy, Tyś wielką chlubą Polski, Tyś wielką dumą naszego narodu! – zakończył ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej.
Następnie, Biskup Warszawsko-Praski wraz z koncelebransami i ks. proboszczem Krzysztofem Ziółkowskim przy dźwiękach wojskowej trąbki dokonał obrzędu odsłonięcia i poświęcenia statuy Strażniczki Polski.
Po dopełnieniu historycznej ceremonii oraz zakończeniu wspólnej modlitwy przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia.
– Obchodzimy stulecie Cudu nad Wisłą, wielkiego zwycięstwa. Wielkiego zwycięstwa polskiego dla wolności Europy. W takich kategoriach należy pamiętać o tym, co wydarzyło się sto lat temu. Wielkie rocznice są fundamentem pod budowę wielkich rzeczy. Dziś budujemy silną Polskę. Żeby Polska była silna, Wojsko Polskie musi być silne. Dlatego z roku na rok jest ono coraz liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt – powiedział podczas uroczystości w Radzyminie minister Mariusz Błaszczak.
Należy powiedzieć, że oficjalnym obchodom towarzyszył piknik militarny pod patronatem MON, zorganizowany z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Podczas pikniku odwiedzający mieli okazję zobaczyć z bliska uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy, a zainteresowani służbą w Wojsku Polskim w mobilnym punkcie rekrutacyjnym mogli uzyskać informacje na temat rekrutacji.
Figura Matki Bożej Łaskawej, która stanęła przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, ma trzy metry wysokości. Została umiejscowiona na ośmiometrowym postumencie, na którym wypisano następującą sentencję:
„MATCE BOŻEJ ŁASKAWEJ/ STRAŻNICZCE POLSKI/ WDZIĘCZNI ZA OBRONĘ/ 1920-2020”.
Autorami figury są profesorowie Akademii Sztuk Pięknych: Maciej Aleksandrowicz i Grzegorz Witek. W podwalinach cokołu statuy umieszczona została kapsuła z ziemią zebraną przez młodzież z pól bitewnych Ossowa i Wólki Radzymińskiej.
Warto nadmienić, że statua widoczna dla podróżujących ze wschodu w stronę Warszawy trasą S8, pięknie prezentuje się także nocą za sprawo biało-czerwonej iluminacji.
Radzymińska statua to niewątpliwie najbardziej wymowny i symboliczny pomnik, jaki stanął w Polsce dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tym większe słowa uznania należą się inicjatorom owego przedsięwzięcia: JE bp. Romualdowi Kamińskiemu i ks. proboszczowi Krzysztofowi Ziółkowskiemu.
/opr. R.S. Lewandowski;
foto: Waldemar Kompała – Biuro Prasowe DW-P;
Grzegorz Jeleń/