ggg ggg ggg

85. rocznica sowieckiej agresji na Polskę – pamiętamy i będziemy przypominać!

Rocznica, którą wspominamy 17 września, nie jest okryta chwałą. Jest przypomnieniem, że 85 lat temu, już po napaści Niemców na Polskę (1 września 1939 roku) zostaliśmy od wschodu zaatakowani przez sowiecką Rosję. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

85. rocznica agresji na Polskę w Wyszkowie była upamiętniona złożeniem kwiatów i modlitwą przy pomniku Gloria Victis przy rondzie przy ul. Pułtuskiej. Obchody zorganizował Powiat Wyszkowski oraz I Liceum Ogólnokształcące.
Agresja sowiecka na Polskę była możliwa dzięki zawarciu przez Związek Sowiecki paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 r., który zawierał tajny protokół. Związek Sowiecki uznał, że wszelkie układy zawarte uprzednio z Polską (w tym traktat ryski z 1921 r. i pakt o nieagresji z 1932 r.) nie obowiązują, ponieważ Polska przestała istnieć. W nocy z 16 na 17 września 1939 r. o godz. 3 do Ludowego Komisariatu Spraw Zagranicznych ZSRS w Moskwie został wezwany ambasador Polski Wacław Grzybowski i poinformowany o decyzji Sowietów. Już w tym czasie Armia Czerwona rozpoczęła zbrojną napaść na całej długości wschodniej granicy II RP. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wielu z nich zamordowano. W masowych egzekucjach dokonanych wiosną 1940 r.
zginęło ponad 21 tys. polskich obywateli – w tym 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej (ofiary Zbrodni Katyńskiej). Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. osób.
W uroczystości przy pomniku Gloria Victis wzięły udział poczty sztandarowe wyszkowskich szkół ponadpodstawowych, a wartę honorową pełnili uczniowie klas mundurowych CEZiU „Kopernik”. I Liceum Ogólnokształcące przygotowało program artystyczny połączony z rysem historycznym. Modlitwę w intencji poległych żołnierzy i cywilnych ofiar odmówił proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś. Następnie mieszkańcy, parlamentarzyści, samorządowcy Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Wyszków, przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych i środowisk kombatanckich, służb mundurowych oraz szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem.

/KW/

185 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Julinie

21 września Małgorzata Łotarska zastępca burmistrza wykonująca zadania i kompetencje burmistrza Łochowa wzięła udział w uroczystościach Jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej...

Zamknij